Ana sayfa Annelik Elsanatları Haberler Magazin Dünya Magazin Türkiye Moda Ressamlar Seramik Tiyatro Sinema Yazılar Yemekler

Suriye'de kimyasal silah kullanıldığı iddia edildi

Grafik Saati, Dünya, 22 Temmuz 2013)

Ban Ki-mun Ban ki moon

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun

Suriye'nin başkenti Şam yakınlarında, kimyasal silah kullanıldığı iddia edildi. Şam'ın doğu ve batı Guta bölgelerine Çarşamba günü yapılan roketli saldırıda kullanıldığı iddia edilen kimyasal maddeler, sarin sinir ve hardal gazı gibi zehirli gazlar.

Sarin sinir ve hardal gazı, kullanımı, uluslararası sözleşmelerle yasaklanan gazlar.

Suriye muhalefetine bağlı Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi zehirli gaz saldırısı nedeniyle 635 insan öldüğünü duyurdu. Sürgündeki Suriye Ulusal Koalisyonu, ölü sayısının binlerle ifade edilebileceğini öne sürdü. Suriye hükümet yetkilileri ise haberleri ve kendilerinin bu gazları kullandığı iddialarını yalanladı.

BBC savaş muhabiri kendi kanalında, "ellerine ulaşan görüntülerin Irak'taki Halepçe katliam görüntülerine benzediğini ancak görüntülerin mizansen gibi görünmediğini" söyledi. "Bu bir vahşet ama nerede ve ne zaman yaşandığını BM temsilcileri araştıracak" dedi.

Şu an Suriye'de bulunan Birleşmiş Milletler denetçileri, bölgede sarin sinir ve hardal gazı gibi zehirli gazlarının kullanılıp kullanılmadığını ve eğer kullanıldıysa hükümet güçlerinin mi, muhaliflerin mi kullanıldığını araştırıyor.

BM denetçileri son olayın yanı sıra Mart ayında gerçekleştiği öne sürülen saldırıda Halep kenti yakınlarındaki Hasan el-Assal bölgesinin de aralarında bulunduğu üç farklı bölgede kimyasal silah kullanıldığı iddiasını araştırmak için bölgede bulunuyor.

GrafikSaati Kültür Sanat Dergisi

 

 
Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.com[at]gmail.com  |  gizlilik politikası