Ana sayfa Annelik Elsanatları Haberler Magazin Dünya Magazin Türkiye Moda Ressamlar Seramik Tiyatro Sinema Yazılar Yemekler

Obama: "Suriye'de kimyasal silah kullanıldığı yönünde yeterli kanıt yok"

Grafik Saati, Dünya, 22 Ağustos 2013)

Yorum Analiz - Yazan Tevfik Elçioğlu

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri bakanı Ahmet Davutoğlu YouTube isimli video paylaşım sitesine kimin tarafından yüklendiği belli olmayan, ne zaman nerede çekildiği kanıtlanamayan bir videoya dayanarak "bu olayla Suriye konusunda tüm kırmızı çizgilerin aşıldığını ve Birleşmiş Milletlerin hiç vakit kaybetmeden olaya el koyması" gerektiğini söylemişti.

Bu sayede bugün Türkiye'de doların tarihin en yüksek seviyesine çıktığı borsanın ise en düşük noktaya gerilediği gerçeği gün içinde hiç konuşulamadı. CNNTurk saatlerce kimyasal silah kullanımı kesinleşmiş gibi yayın yaptı.

Bunlar yapılırken şu hiç hesap edilmemiş gibiydi. Gerçekten kimyasal silah kullanıldıysa Beşar Esad ülkenin başkentinde yani hakimiyetinin en güçlü olduğu yerde kendini bombalar mı?

Beşar Esad, başkent Şam'ı kaybetse Suriye'de gidecek bir yeri var mı? Peki batılılar şu soruyu sormaz mı? Şam'ı Beşar Esad bombalamazsa kim bombalar? Tabii ki muhalif güçler..

Peki muhalif güçleri kim destekliyor? Üç ülke: Suudi Arabistan, Katar ve bir ülke daha. O bir ülke kim mi (!)

Neyse ki dışişleri bakanı Ahmet Davutoğlu'nun girişimleriyle, bölgede güç olmak isteyen Fransa, istediği fırsatı bulduğunu düşünerek; BM'den müdahale kararı çıkmazsa (tıpkı Libya'daki gibi) biz müdahale ederiz dedi.

ABD'nin açıklamaları şunu gösteriyor: Konunun araştırılması gerek. Video gerçek mi, gerçek ise yer Suriye mi? Kim yaptı, nerede ve ne zaman yaptı. Gazeteciliğin en temel 6 sorusundan yani 5 N 1 K'dan bir teki bile doğrulanarak yanıtlanamamışken nereye!

Obama

Başkan Obama Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile telefonla konuşurken

Çarşamba günü, Suriye'nin başkenti Şam'da Suriye devlet başkanı Beşar Esad'ın emriyle, kullanımı uluslararası sözleşmelerle yasaklanmış kimyasal gaz kullanılarak, hükümete muhalif güçlere ve halka müdahale edildiği iddia edilmiş idi.

Bugün Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi acilen toplandı. Öncelikle YouTube isimli video kanalına yüklenen görüntüler incelendi.

ABD saatler süren sessizliğini bozdu ve ilk açıklamasını yaptı.

ABD Dışişleri Sözcüsü Jen Psaki, Obama’nın iddialarla ilgili yeterli bilgi olmadığını söylediğini belirtip ABD ulusal istihbarat birimlerine bilgi toplamaları yönünde talimat verdiğini açıkladı.

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Sözcüsü Jen Psaki sözlerine şöyle devam etti: “Şu an için kimyasal silah kullanıldı diyemiyoruz. ”

GrafikSaati Kültür Sanat Dergisi

 

 

  Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.com[at]gmail.com  |  gizlilik politikası