Ana sayfa Annelik Elsanatları Haberler Magazin Dünya Magazin Türkiye Moda Ressamlar Seramik Tiyatro Sinema Yazılar Yemekler

Rusya sıcak denizlere iniyor; Rus savaş gemileri Akdeniz'de. Almanya ise tarafsız | Suriye krizi

Grafik Saati, Dünya, 29 Ağustos 2013

Rusya sıcak denizlere iniyor | Suriye krizi

Birleşmiş Milletler raportörlerinin Suriye hükümeti kimyasal silah kullanmadı raporu vermesi halinde, Amerika Birleşik Devletleri'nin BM kararı olmadan Suriye'ye yapacağı olası bir müdahalenin hukuksuz olacağını savunan Rusya, Akdeniz'e denizaltı savar, savaş gemisi ve kruvazör gönderiyor.
Grafik Saati gençlik dergisi
Rusya resmi haber ajansı Interfax'ın haberine göre Rusya, Akdeniz'e 2 savaş gemisi gönderecek.
Grafik Saati gençlik dergisi
Olası operasyonun meşruiyeti konuşulurken bir tepki de Almanya'dan geldi.

Almanya tarafsız: Patriotların geri çekilmesi konuşuluyor

Angela Merkel

Almanya'da soruna siyasi çözüm bulunması istiyor. Almanya'da hukukiliği tartışmalı askeri çözümlere hiç bir destek verilmemesi tartışılıyor.
Grafik Saati gençlik dergisi
Bunun bir uzantısı olarak ilk müdahaleyi Türkiye veya müttefik kuvvetler (Türkiye, Suudi Arabistan, ABD, Fransa) yaparsa Almanya'nın Türkiye'deki patriotlarını geri çekmesi konuşuluyor.

Sol Parti’nin Federal Meclis Grup Başkanı Gregor Gysi Türkiye’deki Alman Patriot'larının derhal çekilmesi gerektiğini söyledi.
Grafik Saati gençlik dergisi
İngiliz parlamentosu ise olası bir müdahale konusunda çok kararsız.

İngiliz parlamentosu kararsız

ABD dahil batı parlamentoları hükümetlere, hiç bir konuda peşinen tezkere (vekalet) vermediği için Avrupa parlamentolarından hükümetlerin talebine zıt kararlar çıkabiliyor. AB ülkelerinde halkın verdiği oy, desteklediği partiye belli konularda sınırlı vekalet gibi kabul edilip "vekaletin vekaleti olmaz" düşüncesiyle her konuda meclisin kararı bekleniyor.
Grafik Saati gençlik dergisi
ABD de ise parlamentonun 1 Eylül'den önce toplanması beklenmiyor.
Grafik Saati gençlik dergisi
Türkiye'de meclis, 6 Ekim 2012 tarihinde Suriye'ye karşı çıkabilecek bir savaşta kullanılabilecek şekilde hükümete 1 senelik tezkere vermişti. Ancak muhalefet bu tezkerenin bugünkü durumu kapsamadığı düşüncesinde.

GrafikSaati Kültür Sanat Dergisi

 
Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.com[at]gmail.com  |  gizlilik politikası