Ana sayfa Annelik Elsanatları Haberler Magazin Dünya Magazin Türkiye Moda Ressamlar Seramik Tiyatro Sinema Yazılar Yemekler

Yemek kültürü beceriksiz aşçıların omuzlarında yükseliyor: Eski çağlarda yemek alışkanlıkları

Yemek kültürü beceriksiz aşçıların omuzlarında yükseliyor: Eski çağlarda yemek alışkanlıkları

Eğer mutfakta kabiliyetli değilseniz sakın üzülmeyin. Çünkü bilim dünyası size minnettar

Grafik Saati bilim teknoloji, 31 Ağustos 2013

York Üniversitesi’nden Hayley Saul, taş devri insanının beslenme alışkanlıkları üzerine yapılan çalışmaların beceriksiz aşçılar sayesinde ilerleyebildiğini açıkladı.

Tarih öncesi insanların Avrupa'da ne şekilde yemek yaptığını ve beslendirdiğini araştıran ekip, eski çağlardan kalan ve ateşte kalma süresi ayarlanamadığı için yanıp kapların dibine yapışan yemek artıklarını inceledi.

Yemek kaplarına yapışan yanık yemekler zaman içinde bozulmuş (çürümüş) olsa bile incelenebilecek bazı izler bırakıyor.

Saul bu izlerden yola çıkarak çürümüş yemek artıklarının hücre yapısını inceleyebildiklerini açıkladı. (*): Sözün özü şu; Eğer mutfakta kabiliyetli değilseniz sakın üzülmeyin. Çünkü bilim dünyası size minnettar :)) (GrafikSaati Dergisinin notu)

Yapılan incelemeler o dönemde yemeklerin bir sıvının içinde pişirildiğini gösteriyor.

Eski çağlarda Avrupa'da, denize kıyısı olan şehirlerde balık çorbası ve deniz ürünleri sıkça kullanılıyordu. Ayrıca sarımsak otu koku vermesi için yemeklere katılıyordu. Bu bilgi, tarih öncesi dönemde insanların sadece karın doyurmak için değil, ama aynı zamanda tat almak için de yemek yediğini gösteriyor.

Yapılan araştırmalar tarih öncesi çağlarda Avrupa'da (deniz kenarındaki şehirler dahil), pişirilen yemeklerde deniz ürünlerinin yanı sıra hayvansal yağların kullanıldığını da gösteriyor. Bu yağların, geyikler ve artık soyu tükenmiş olan Avrupa bizonlarından elde edildiği düşünülüyor.

Araştırmanın kapsamı; bölge halklarının, tarımı keşfettiği dönemi kapsıyor.

Grafik Saati bilim teknoloji

 
Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.com[at]gmail.com  |  gizlilik politikası