Ana sayfa Annelik Elsanatları Haberler Magazin Dünya Magazin Türkiye Moda Ressamlar Seramik Tiyatro Sinema Yazılar Yemekler

Yaban mersini, elma ve üzüm tip 2 diyabet riskini azaltıyor

Grafik Saati sağlık, 31 Ağustos 2013

Yaban mersini, elma ve üzüm tip 2 diyabet riskini azaltıyor

Amerika Birleşik Devletleri (ABD)de yapılan bir araştırmaya göre yaban mersini, elma ve üzüm yemek tip 2 diyabet hastalığına karşı koruyucu etki yapıyor.

Yapılan bilimsel araştırmaya göre özellikle yaban mersini tüketmek diyabet (şeker hastalığı) riskini yüzde 26 azaltıyor.

Söz konusu araştırma 187 000 kişi üzerinde yapılan gözlem ve incelemelere dayanıyor.

Çalışma bünyesinde deneklere farklı zaman ve mekanlarda 1 porsiyon şeftali, kavun, muz, elma, kuru üzüm, çilek, erik ve yaban mersini yedirildi. Gönüllü denekler 4 saatlik dilimlerle kontrol edildi. Toplanan sonuçlar analiz edildi.

Sonuç olarak haftada 3 porsiyon yaban mersini, üzüm, kuru üzüm, elma ve şeftali yemenin diğer meyvelere nazaran tip 2 diyabet hastalığı riskini azalttığı tespit edildi.

Araştırmacılar aynı testi meyve suyu ile tekrarladı.

Ancak meyve suyu içmenin meyveyi yemekle aynı etkiyi göstermediği tespit edildi.

Harvard Üniversitesi araştırmacılarından QI Sun konuyu, "meyvelerin suyu sıkılınca meyvenin besin değerlerinde ciddi kayıplar oluyor. Sonuç olarak meyve suyu içmek, meyveyi yemek kadar etkili olamıyor" şeklinde açıkladı.

Grafik Saati sağlık

DMCA.comCopyright: Her hakkı saklıdır
  Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.com[at]gmail.com  |  gizlilik politikası