Ana sayfa Annelik Elsanatları Haberler Magazin Dünya Magazin Türkiye Moda Ressamlar Seramik Tiyatro Sinema Yazılar Yemekler

Mohammed Morsi (Muhammet Mursi) hakkında göstericilerin ölümüne sebep olmaktan dava açılıyor

Grafik Saati dünya haberleri, 2 Eylül 2013

Mohammed Morsi (Muhammet Mursi) hakkında göstericilerin ölümüne sebep olmaktan dava açılıyor

Devrik lider Muhammet Mursi hakkında 2012 Aralık ayında başkanlık sarayının önünde gösteri yapan 7 aktivistin ölüm emrini verdiği iddiasıyla dava açılacağı açıklandı.

2012 Aralık ayında bir grup gösterici, Mısır'da devrik lider Muhammet Mursi'nin idare şeklinin gitgide daha baskıcı olduğunu iddia ederek oturma eylemi yapmıştı.

Mısır yargı makamlarının açmaya hazırlandığı dava metninde, Morsi'nin bu oturma eyleminini bastırmak için Cumhuriyet Muhafızlarına sert müdahale emri verdiği ancak Cumhuriyet muhafızlarının "silahsız ve barışçıl bir oturma eylemine sert müdahale edilemeyeceğini" söyleyerek emre itaat etmedikleri yazılıyor.

Hazırlanacak olan iddianamede, 2012 Aralık ayında resmi güvenlik güçlerine illegal emri uygulatamayan Mursi'nin silahlı yandaşlarına (derin devlet - tosuncuk - baltacılar türü yapılanma) vur emri verip göstericilerin üzerine saldığı ve 7 kişinin ölümünden doğrudan sorumlu olduğu" yazılacak.

İfadesine başvurulan ve 7 göstericiyi öldüren silahlı kişiler "emri Muhammet Mursi'nin verdiğini" ve "kendilerinin devleti koruma görevini yerine getirdikleri" yönünde ifade verdikleri öğrenildi.

Edinilen bilgilere göre Müslüman Kardeşler liderleri de aynı suçtan yargılanacak.

Bu dava Muhammet Mursi ile ilgili açılacak ilk dava olacak.

Grafik Saati Dünya, 1 Eylül 2013

 
Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.com[at]gmail.com  |  gizlilik politikası