Ana sayfa Annelik Elsanatları Haberler Magazin Dünya Magazin Türkiye Moda Ressamlar Seramik Tiyatro Sinema Yazılar Yemekler

Obama Suriye'ye askeri müdahale planlarını rafa kaldırıyor | Suriye operasyon haberleri

Grafik Saati, Dünya haberleri, 10 Eylül 2013

Obama Suriye'ye askeri müdahale planlarını rafa kaldırıyor | Suriye operasyon haberleri

Amerika Birleşik Devletleri başkanı Barack Obama, Amerikan televizyonlarına yaptığı açıklamada, "ABD'nin olası Suriye operasyonu planlarının rafa kaldırılabileceğini" açıkladı.

BM kimyasal silah müfettişlerinin Suriye'de yaptıkları incelemenin ilk sonuçlarının ABD heyetine, 'Suriye hükümeti lehine' yansımış olabileceği belirtiliyor. Obama'nın bu açıklamayı yapmasında, Suriye hükümetinin "‘kimyasal silahlarını uluslararası denetime açma" kararının da etkili olduğu konuşuluyor.

BM kimyasal silah denetçilerinin şefi "ölenlerin göz bebeklerinde büyüme yok. Kimyasal bir zehirlenme olduğuna neredeyse eminiz ama göz bebeklerinin büyümemesi büyük ihtimalle sarin gazı kullanılmadığını gösteriyor" demişti. Bu açıklama profesyonel olmayan laboratuarlarda üretilen bir gazın kullanılmış olma ihtimalini arttırmış ve gözler, isyancılara yönelmişti. BM denetçileri resmi rapor yazmak için bağımsız laboratuarlardan sonuçların gelmesini bekliyor. Sonuçların gelmesinin 1 hafta 10 gün sürebileceği belirtiliyor.

Buna rağmen Suriye'nin elinde kullanılmamış olsa dahi kimyasal silah olduğu biliniyor. Obama "bu gazların kullanılma ihtimali bölgedeki müttefiklerimiz için tehdit. Türkiye bu konuda önlem almamızı bekliyor" demişti.

Bu açıklamanın ardından Rusya'nın önerisiyle Suriye hükümeti "‘kimyasal silahlarını uluslararası denetime açma" kararı aldığını açıkladı.

 

 
Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.com[at]gmail.com  |  gizlilik politikası