Ana sayfa Annelik Elsanatları Haberler Magazin Dünya Magazin Türkiye Moda Ressamlar Seramik Tiyatro Sinema Yazılar Yemekler

Almanya'da hükümet arayışları: Anahtar Yeşiller'de | Dünya haberleri

Almanya Merkel dedi - Almanya'da seçimler

Angela Merkel

 
Krizi sadece yeşil çözer - Aus Der Krise Hılft Nur Grün Claudia Roth

Krizi sadece yeşil çözer - Aus Der Krise Hılft Nur Grün - Claudia Roth

Grafik Saati, Dünya, 23 Eylül 2013

Almanya'da Pazar günü yapılan seçimlerde 2 dönemdir başbakanlık görevinde bulunan Angela Merkel'in partisi Hıristiyan Demokrat Birlik partisi ezici bir üstünlük sağladı ve yüzde 42 oy aldı. Ancak 42% oy Merkel'in tek başına iktidara gelmesine yetmiyor.

Merkel'in önceki dönemde koalisyon ortağı olan Hür Demokrat Parti (FDP) yüzde 5'lik seçim barajını geçemedi ve Federal meclis dışında kaldı. Yüzde 5 seçim barajını geçip Federal Meclis'e giren diğer 3 parti sol partiler. Angela Merkel eğer iktidar olacaksa bu üç partiden biriyle koalisyon kurmak zorunda.

Almanya seçimlerinde barajı geçen diğer üç partiden Merkel'e en yakın olanı, ikinci büyük parti olan Sosyal Demokrat Parti SPD. Ancak Hıristiyan Demokrat Parti ve Sosyal Demokrat Parti büyük koalisyon kurarsa meclisin yüzde 80'den fazlası iktidar partilerinden oluşacak. Bu da olası bir başarısızlığın faturasının bu iki partiye keşilmesi ve Almanya'daki seçmen dağılımının kökten değişme olasılığını doğuruyor. Bu sebeple Sosyal Demokrat Parti bu koalisyona soğuk bakıyor.

Merkel'in koalisyon önermesi mümkün olan Yeşiller (Greens) ise Merkel ile kurulacak bir koalisyona sıcak bakmıyor ve muhalefette kalmayı istiyor. Yeşiller (Greens) en büyük iki parti olan Hıristiyan Demokrat Parti ile Sosyal Demokrat Parti'nin büyük koalisyon kurmasından yana. Bu durumda Yeşiller (Greens) ana muhalefet görevini üstlenecek. Merkel; seçimlerden önce Yeşiller ile koalisyon kurmayacağını deklare etmişti.

Yeşiller Partisinin eş başkanlarından Claudia Roth, meclis grup başkanları Renata Künast ve Jürgen Trittin, Yeşiller'in seçimlerdeki oyları yüzde 8,4'e düştüğü için partideki görevlerinden istifa ettiler.

Federal Meclise giren diğer parti olan Sol Parti; Merkel'in Hristiyan Demokrat Birlik partisini dışarıda bırakarak diğer üç partinin (Sosyal Demokrat Parti, Yeşiller, ve Sol Parti'nin) koalisyona gitmesini istiyor. Angela Merkel'in Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi'nin, yüzde 42 oy ile muhalefete düşmesini sağlayacak tek iktidar modeli bu.

Merkel'in azınlık iktidarı kurması ve Sosyal Demokrat Parti'nin dışarıdan destek vermesi de tartışılan bir diğer iktidar modeli. Bu durumda Sosyal Demokratlar ana muhalefet görevini üstlenecek ve ana muhalefeti Yeşiller'e bırakmamış olacak. Sosyal Demokrat Parti bu modeli değerlendirilebilir buluyor. Ancak parti içinde farklı görüşler de var.

Eğer koalisyon arayışlarından sonuç çıkmazsa yeniden seçimlere gidilmesi de mümkün. Ancak koalisyon arayışlarının bu şafhaya gelmeden çözüleceği düşünülüyor.

Grafik Saati

 

Tags: merkel, merkel ekşi, almanya'da seçimler, almanyada seçimler, almanya'da seçim barajı, almanya'da seçim sistemi, almanyada seçim, almanyada seçim sonuçları, Hıristiyan demokratlar, yeşiller partisi

Copyright: Her hakkı saklıdır

Creative Commons Lisansı
Suriye'li muhaliflerin çatışması Türkiye'yi de etkiledi by GrafikSaati is licensed under a Creative Commons Attribution-Gayriticari-NoDerivs 3.0 Unported License.
Linkteki çalışma baz alınarak yapılmıştır http://haberler.grafiksaati.org/91.html.
Bu lisansın kapsamı dışındaki izinler http://tr.grafiksaati.com/ adresinde mevcut olabilir.

Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.com[at]gmail.com  |  gizlilik politikası