Ana sayfa Annelik Elsanatları Haberler Magazin Dünya Magazin Türkiye Moda Ressamlar Seramik Tiyatro Sinema Yazılar Yemekler

IMF uyardı: Türkiye ekonomisi çok kırılgan" | Ekonomi haberleri

IMF Uluslararası Para Fonu

GrafikSaati ekonomi haberleri 16 Eylül 2013

Türkiye'yi ziyaret eden Uluslararası Para Fonu (IMF) heyeti, Türk ekonomisindeki cari açığa dikkat çekti ve "bu açık sizin için büyük bir risk" dedi.

IMF heyeti, "Türk ekonomisinin cari açığı nedeniyle, dış kaynaklı değişimlere karşı en riskli ülkelerin en başta gelenlerinden biri" olduğunu belirtti.

IMF Heyeti'nin tespitlerine göre "Türk ekonomisi dış kaynaklı bir olumsuzlukta her an kötü duruma düşme riskiyle karşı karşıya kalabilir." IMF Heyeti'ne göre "her şey yolunda gitse bile bu risk sonraki yıllarda etkisini gösterebilir."
GrafikSaati haberler
Geçen hafta Türkiye'de temaslarda bulunan IMF heyetinin öngörülerine göre "Türkiye'nin 2013 yılı için belirlediği 5%'lik enflasyon hedefini tutturması beklenmiyor" ve "2014 enflasyonunun da 5%'in üstünde seyretmesini bekleniyor".
Grafik Saati gençlik dergisi haberleri
Heyet adına yapılan öngörüler, "Türkiye’nin cari açıklarının, Gayrisafi Milli Hasılanın yüzde 7’sine yaklaştığı" bilgisiyle desteklendi.
Annelik yazıları anne baba çocuk bebek
TC. Merkez Bankası'nın dolardaki yükselişi durdurabilmek için son 3 ayda 50 milyar dolarlık döviz rezervlerinden 9 milyar dolarlık kısmını satmasını da ele alan IMF heyeti, "döviz rezervinizi boşaltmayın çünkü o rezerve çok ihtiyaç duyacaksınız. Ancak çok kırılgan dönemlerde piyasaya döviz sürün" uyarısında bulundu.
GrafikSaati haberler
Türkiye, ABD Merkez Bankası FED'in gelişmekte olan ülkelerden bono alımını azaltma olasılığının belirmesinden sonraki süreçte, bu olasılıktan en çok zarar gören ülkelerin başında geliyor.

 GrafikSaati Kültür Sanat Dergisi

 

 
Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.com[at]gmail.com  |  gizlilik politikası