Ana sayfa Annelik Elsanatları Haberler Magazin Dünya Magazin Türkiye Moda Ressamlar Seramik Tiyatro Sinema Yazılar Yemekler

Ergene nehri: öldüren nehir

Nehrin tepeden görünümü

Ergene nehri

Ortadan akan siyah şey, nehir suyu

 
Ergene nehrine dökülen atık su
CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer

Grafik Saati politika haberleri, 8 Ekim 2013

Ergene nehrinin kirliliği öldürücü boyuta geldi. CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, nehrin kirlilik problemini mecliste düzenlediği bir basın toplantısıyla anlattı.

Basın toplantısına pet şişe içinde simsiyah bir sıvıyla gelen Yüceer, elindeki sıvının Ergene nehrinden alınan su örneği olduğunu açıkladı.

Candan Yüceer, nehre kıyısı olan "Çorlu, Çerkezköy, Lüleburgaz başta olmak üzere bölgede toplam 2 bin 757 adet sanayi tesisi" bulunduğunu belirtti ve "Ergene nehrine her gün doğal debisinin üç katı oranında atık su boşaltıldığını" açıkladı.

"Ergene nehri, kimsenin çöplüğü değildir" diyen Tekirdağ milletvekili Candan Yüceer, bölgede artan kanser vakalarına dikkat çekti.

Candan Yüceer, Trakya Halk Komitesi'nden katılımcılarla beraber düzenlediği basın toplantısının sonunda hükümetin konuya çözüm bulmasını istedi.

Candan Yüceer konuşmasını; "havamızın, suyumuzun, toprağımızın kirletilmesini istemiyoruz. Doğanın, çevrenin, canlıların katledilmesine karşıyız. Hükümetin bir an önce Ergene sorununun ülke sorunu olduğu gerçeğini kabul etmesini ve elini taşın altına koymasını istiyoruz. Bu sorunun çözümü hepimizin, her birimizin boynunun borcudur. Ergene sadece Trakya'nın sorunu değil, ulusal bir sorundur, ulusal bir tehdittir." diyerek noktaladı.

 

Tags: ergene nehri nerede, ergene nehri hakkında bilgi, ergene nehri nereye dökülür, ergene nehri hangi ilimizdedir, ergene nehri neden kirlendi, ergene havzası, çevre kirliliği, candan yüceer, ergene nehri

 

GrafikSaati Gezi Parkı arşivi
 

Taksim gezi parkı haberlerinden

 

 
Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.com[at]gmail.com  |  gizlilik politikası