Ana sayfa Annelik Elsanatları Haberler Magazin Dünya Magazin Türkiye Moda Ressamlar Seramik Tiyatro Sinema Yazılar Yemekler
 

Erdoğan Suriye konusunda yalnız kaldı - Suriye ABD Rusya Türkiye haber analiz

Grafik Saati, Türkiye, Dünya ve Politika haberleri, 9 Ekim 2013

Erdoğan Suriye konusunda yalnız kaldı - Suriye ABD Rusya Türkiye

Suriye'nin, kimyasal silahların imhası ile ilgili anlaşmayı imzalamasından sonraki gelişmeler, gerek Amerika Birleşik Devletleri'ni gerekse Moskova'yı memnun etti. Son olarak ABD Dışişleri Bakanı John Kerry "Birleşmiş Milletler'in karar almasının üstünden 1 hafta bile geçmemişken, Suriye'nin anlaşma hükümlerini gerektiği gibi yerine getirme çabalarından büyük memnuniyet duyuyoruz. Beşar Esad hükümetinin alınan kararlara bağlı kalarak çalışması nedeniyle Esad yönetiminin tebriki hak ettiğini düşünüyoruz" dedi.

Esad rejiminin BM kararlarını uygulama çabası, ABD ve Batılı müttefiklerinden övgü alırken Moskova'da gelişmelerden memnun.

Ancak bu memnuniyet, planlarını Esad sonrası için yapan Türk hükümetinin gelişmeleri hayretle karşılamasına sebep oldu.

Grafik Saati haberler
Kendi sınırlarında Esad karşıtı ÖSO bileşenlerini ve hatta El Kaide destekli El Nusra gibi örgütleri barındırdığı iddia edilen Türkiye'nin başındaki isim olan Recep Tayyip Erdoğan ve hükümeti gelişmelere tepkili.

Türkiye Cumhuriyeti Başbakan'ı Recep Tayyip Erdoğan, bir gazetecinin Kerry'nin sözlerini anımsatarak "Kerry'nin bu açıklamaları konuşunda ne düşünüyorsunuz" diye sorması üzerine şu yanıtı verdi: "Kerry'nin böyle bir şey söylediğine inanmıyorum"
GrafikSaati haberleri
Ancak John Kerry başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın inanamadığı o açıklamayı yapmıştı ve bu açıklama resmi açıklama olarak ABD Dışişleri dokümanlarına girdi.

Son gelişmeleri değerlendiren otoriteler durumu Türkiye'nin Suriye konusunda yalnız kaldığı şeklinde değerlendiriyor. Hatta ABD'nin dış politika uzmanlarından Robert Case durumu şu sözlerle anlatıyor: "Eğer müttefik bir ülkenin Başbakanı böylesine önemli bir konuda, ABD Dışişleri bakanının yapacağı açıklamadan gerçekten bihaber ise o zaman o konuda ABD'nin o müttefik ülke ile beraber hareket ettiğini söylemek çok zor" diyor.
Annelik yazıları anne baba çocuk bebek
Pek çok batılı uzman yaşananları, "Türkiye'nin by pass edilmesi" şeklinde yorumluyor.

Grafik Saati, Türkiye, Dünya ve Politika haberleri, 9 Ekim 2013

DMCA.comCopyright: Her hakkı saklıdır

 

  Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.com[at]gmail.com  |  gizlilik politikası