Ana sayfa Annelik Elsanatları Haberler Magazin Dünya Magazin Türkiye Moda Ressamlar Seramik Tiyatro Sinema Yazılar Yemekler

Malezya'da Gayr-ı Müslim'lerin Allah demesi yasaklandı

Grafik Saati, Dünya, 13 Ekim 2013

Malezya temyiz mahkemesinin kararıyla Malezya'da Müslüman olmayanların Allah kelimesini kullanması yasaklandı.

Malezya'da Malay diliyle yazılmış İncil'de Tanrı anlamında Allah kelimesi geçiyor.
GrafikSaati haberleri
Daha önce de gündeme gelen ve 2009 yılında Hıristiyan'ların da Tanrı anlamında Allah kelimesini kullanabileceğine dair verilen mahkeme kararının ardından Malezya'da olaylar çıkmış ve bazı göstericiler "sadece Müslümanlar Allah diyebilir" şeklinde pankartlar açmıştı.

Çıkan olayların ardından Malezya mahkemelerine yeni davalar açıldı.

Malezya temyiz mahkemesinin son kararına göre "Malezya'da Müslüman olmayanların Allah kelimesini kullanması, yazması ve hamd-ü sena etmesi (övmesi) yasaklandı.

Bundan böyle Malezya'da Hıristiyanların da çok kullandığı "Allah'a hamd olsun", "Allah seni korusun" Allah bless you (God bless you) gibi cümlelerde Allah kelimesinin kullanılması Malezya mahkeme kararına göre Müslüman olmayanlar için ceza gerektiren bir suç olarak değerlendirilecek.

GrafikSaati Dergisi, yaşam

 

Tags: malezya resimleri, malezya turları, malezya para birimi, malezya nerede, endonezya, malezya ilahi, malezya havayolları, Allah, kelimesi, nerede yasaklandı, hangi ülkede, yasaklandı, yasak

DMCA.comCopyright: Her hakkı saklıdır
  Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.com[at]gmail.com  |  gizlilik politikası