Ana sayfa Annelik Elsanatları Haberler Magazin Dünya Magazin Türkiye Moda Ressamlar Seramik Tiyatro Sinema Yazılar Yemekler

Elektrik üreten futbol topu üretildi

Grafik Saati bilim teknoloji yaşam, 19 Ekim 2013

Elektrik üreten futbol topu soket Soccer
Elektrik üreten futbol topu soket

Özellikle elektriği olmayan yerlerde, elektriksiz çadır kamplarında ve elektrik ihtiyacı duyulan ıssız bölgelerde elektrik elde edilebilecek bir futbol topu icat edildi.

Yarım saat futbol oynandığında, ortalama büyüklükte bir ampulü 3 saate kadar aydınlatabilecek elektriği üretebilen topun şu anki satış fiyatı normal futbol topuna göre bir hayli yüksek; 100 $ (100 dolar - yaklaşık 200 TL)

Soccket (socket, soket, priz, duy, lamba) adı verilen bu top normal futbol topundan sadece 50 gram daha ağır.
GrafikSaati haberleri
Soket'in üreticisi Vicktor Angel, Soccket'i şu sözlerle tanımlıyor: "Topun içinde cep telefonlarındakine benzeyen türde lityum piller var. Topla oynanınca bu pil kendi kendini şarj ediyor ve hareket enerjisini elektriğe dönüştürüyor. Bu elektrik topun içindeki lityum pilde biriktiriliyor. Özellikle az gelişmiş ülkelerdeki çocuklar gündüzleri futbol oynayıp akşamları evlerinde ödevlerini yapabilecekler"

Ne dersiniz belki de bazı yerlerde anneler top oynamaya giden çocuklarına, "çocuğum güzelce topunu oyna akşam eve gelirken bol bol elektrik getir; Bak akşam misafir gelecek, karanlıkta kalmayalım" diyecek, kim bilir :))

GrafikSaati dergisi

Tags: bilim teknoloji kulübü, bilim teknoloji nedir, bilim teknoloji ile ilgili yazı, bilim teknoloji, bilim teknoloji haberleri, bilim teknoloji, önemli buluşlar, buluşlar ve hikayeleri, yeni buluşlar

DMCA.comCopyright: Her hakkı saklıdır

Creative Commons Lisansı
Mısır'da Morsi yandaşları "camiye ayakkabıyla girmek suretiyle, bunu da yaptılar" by grafiksaati.org is licensed under a Creative Commons Attribution-Gayriticari-NoDerivs 3.0 Unported License.
Linkteki çalışma baz alınarak yapılmıştır http://haberler.grafiksaati.org/90.html.
Bu lisansın kapsamı dışındaki izinler http://tr.grafiksaati.com/ adresinde mevcut olabilir.

  Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.com[at]gmail.com  |  gizlilik politikası