Ana sayfa Annelik Elsanatları Haberler Magazin Dünya Magazin Türkiye Moda Ressamlar Seramik Tiyatro Sinema Yazılar Yemekler
DMCA.com

Marmaray projesi kim yaptı

Marmaray açılıyor - Asrın projesinin mimarı Bülent Ecevit - Abdülhamit Marmaray ile tebaasını nasıl denetleyecekti

23 Ekim 2013, Türkiye ve politika haberleri

Sirkeci Üsküdar arasında deniz dibinden, demiryolu hatlarını birleştirecek şekilde projelendirilmiş olan Marmaray projesi, 29 Ekim günü Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yerli ve yabancı devlet erkanının katılımıyla açılıyor.

Marmaray projesi ve tarihsel süreçte ilk projelendirilme amacı. Abdülmecid, Abdülhamit, Turgut Özal, Bülent Ecevit ve Abdullah Gül dönemleri

2. Abdülhamit han
 
Sultan Abdülmecid
 
Turgut Özal
 
Bülent Ecevit
 
Recep Tayyip Erdoğan Abdülhamit
 
 
 

İlk olarak Sultan Abdülmecid tarafından İstanbul'un iki yakası arasındaki ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla projelendirilen Marmaray'ın ilk taslağı 1902 yılında Abdülhamid döneminde halkı denetim yetisi arttırılarak geliştirildi.
bayan bilen moda kadın güzellik bakım
Abdülmecid dönemindeki proje sütunlar üzerinde duran ve denizde yüzer tüneller şeklinde planlanmıştı.
Haberler
Abdülhamid Han dönemindeyse bu geçişlerin raylı sistemle denizin altından geçmesi düşünüldü. Bu sayede tünele giren herkes tünel çıkışında denetlenebilecek ve kayıklarla karşıya geçen herkes şüpheli duruma düşecekti. Ancak o günün teknolojisiyle bu yapılamadı.
Grafik Saati kadın
Demiryollarının en çok kullanıldığı ülkeler, genellikle soğuk savaş yıllarında Demir Perde ülkeleri adıyla adlandırılan ülkeler oldu. Ancak batı ülkeleri ve Özal döneminden önce yoğun olarak ülkemizde de kullanıldı.
Grafik Saati kadınlar klubü
Özal döneminde karayollarına verilen önem arttığı halde İstanbul Boğazı'nın altına inşa edilecek olan büyük demiryolu ve toplu taşıma ağı 1987 yılında o döneme kadarki en kapsamlı fizibilite etüdü yapılarak raporlandı ve bugünkü güzergah belirlendi.

Asrın Projesi'nin mimarı Bülent Ecevit

Ecevit iktidarı döneminde bu projenin denetim amacı değil de toplu taşıma amacı öne çıkarıldı. 1999 yılında projeyle ilgili olarak Türkiye ve Japon Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) arasında finans anlaşması yapıldı. 99 yılındaki büyük Marmara depremi çalışmaları sekteye uğrattı.
Şirin Gurme yemek tarifleri
1999 yılında Ecevit iktidarı döneminde imzalanan bu finans kaynağı 29 Ekim 2013'de açılışı yapılacak olan Marmaray raylı sistem projesinin toplu taşımayla ilgili bölümünün finansmanın temelini oluşturdu.

----------------

Abdulhamid han (2. Abdülhamid) kimdir?

Sultan Abdülmecid'in oğlu olan 2. Abdülhamid 1842 ila 1918 arasında yaşamıştır. Osmanlı Devleti'nin 34. padişahı ve 113. İslam halifesidir.
Annelik yazıları
Amcası Abdülaziz'in şüpheli ölümünü takiben tahta çıkan ağabeyi 5. Murat da 3 ay içinde tartışmalı bir şekilde tahttan indirilmiş ve yerine geçen 2. Abdülhamid padişah
olmuştur.

2. Abdülhamid, gerçekten devrinin en acımasız ve baskıcı diktatörü müdür?

Ülkesini 33 sene istibdat (baskı, dikta) rejimiyle yöneten Abdülhamid Han, batı kaynaklarına göre döneminin en baskıcı diktatörlerinden biri olarak tarihe geçmiştir.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Abdülhamid han

Grafik Saati

 

 

DMCA.com
 
Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.com[at]gmail.com  |  gizlilik politikası