Ana sayfa Annelik Elsanatları Haberler Magazin Dünya Magazin Türkiye Moda Ressamlar Seramik Tiyatro Sinema Yazılar Yemekler

Asrın keşfi: Türkiye'de bulundu. Erdoğan: "3-4 çanak çömlek"!

Grafik Saati bilim teknoloji, 30 Ekim 2013

hurri figurini

Avrupa kıtasında (İstanbul'un Avrupa yakasında) bulunan erken dönem Hitit arkeolojik kalıntıları Türkiye'de çıkmaya devam ediyor.
Grafik Saati kadın
İlk olarak metro inşaatı sırasında İstanbul'da bulunan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından "Üç dört tane çanak çömlek yüzünden inşaatı 2 sene geciktirdiler" sözleriyle mitinglerde söz edilen neolitik dönem bulguların ardından erken dönem Hitit uygarlığına ait kalıntılar da bulundu.
Grafik Saati kadın
Avrupa'da asrın buluşu tanımlamasıyla duyurulan kalıntılar ilk olarak Yenikapı ve Pendik’teki kazılarda ortaya çıkmıştı.
bayan bilen moda kadın güzellik bakım
Küçükçekmece Gölü havzasında devam eden ‘Bathonea’ kazısında son olarak Hurrilerin izleri bulundu.
Haberler
Bulunan 2 Hurri figürini, bitümen, kalay kalıntıları ile seramiklerin Milattan Önce M.Ö. 1800’lü yıllara ait olduğu düşünülüyor.
Grafik Saati kadın
Bitümen kalıntıları; ham petrol ve zift içeriyor. Bitümin bulgusu, (o dönemde) sadece Hitit medeniyeti bitümen kullanılmış olması nedeniyle büyük önem taşıyor.
Grafik Saati kadın
Araştırmaların Avrupa'da (İstanbul'un Avrupa Yakası'nda) Hitit izleriyle ilgili ilk bulgu olduğu ve arkeolojik açıdan bilinmeyen bir dönemi aydınlatabileceği ifade ediliyor.
Grafik Saati kadın
Bu seneki kazılarda, (arkeolojik açıdan Hitit kalıntıları kadar büyük bir keşif olarak değerlendirilmemekle beraber) sonraki yüzyıllara ait Unguanterium - kutsal su ve MS 5. yüzyılda merhem saklamak için üretilen toprak şişeler de bulunmuştu.
Grafik Saati kadın
Kazıların bir bölümünün Avrupa Birliği'nin 1. dereceden kültürel finansı ve hibe şeklinde desteklendiği belirtilerek,  bu kalıntıların keşfinin güneş sisteminin dışına çıkmayı başaran Voyager 1 uzay aracı ile karşılaştırıldığı ifade edildi.
Grafik Saati kadın
Alman arkeologlar, "Yüzyılın olayı, Voyager 1'in güneş sisteminin dışına çıkması  değil de bu kalıntılar olabilir. O derece önemli bir keşif" vurgusunu yapıyor.

Bu haber de ilginizi çekebilir

Asrın projesi: Uzayın sınırını aştı

Grafik Saati bilim teknoloji

Tags: Arkeoloji, arkeolojik, arkeoloji haberleri, arkeoloji ne demek, arkeoloji nedir, arkeoloji müzesi, arkeolojik belgeseller, arkeolojik makaleler, arkeolojik kazılar, arkeolojik buluntular, arkeolojik sit alanı, arkeolojik buluntular nedir, arkeolojik kazılarda bulunan tarihi eserler, arkeolojik sit alanı nedir, asrın keşfi, yüzyılın buluşu

DMCA.comCopyright: Her hakkı saklıdır
  Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.com[at]gmail.com  |  gizlilik politikası