Ana sayfa Annelik Elsanatları Haberler Magazin Dünya Magazin Türkiye Moda Ressamlar Seramik Tiyatro Sinema Yazılar Yemekler
 

Suriye'ye giden araçlarda patlayıcılar ele geçirildi

Grafik Saati, Türkiye, politika haberleri, 5 Kasım 2013

Genelkurmay başkanlığından yapılan açıklamaya göre Türkiye’den Suriye’ye doğru sınırı yasa dışı yollardan geçmeye çalışan 3 araç tespit edildi.
Grafik Saati kadın
Yeşilce Hudut Karakol sorumluluk bölgesinde, birinci derece askeri yasak bölge içerisinde tespit edilen durum üzerine bölgedeki Türk Silahlı Kuvvetleri personeli sınırı geçmeye çalışan araçlara "dur ihtarı" yaptı.
Haberler
Araçların dur ihtarına uymaması üzerine Suriye'ye geçmeye çalışan 3 aracı durdurmak için önce havaya sonra da araçların lastiklerine ateş açıldı.
bayan bilen moda kadın güzellik bakım
Türk askerinin ateş açması üzerine araçlarını terk eden zanlılar yaya olarak kaçtı.

Suriye'ye geçerken tespit edilip durdurulan 3 araçta arama yapıldı.

Yapılan arama sonucu, 50 kg. ağırlığında 20 çuval kükürt ve kapakları mühürlenmiş 8 varil ele geçirildi.

Kapakları mühürlü variller, gerekli incelemenin yapılabilmesi için Kimyasal Biyolojik Radyolojik Nükleer (KBRN) Ekibine teslim edilmek üzere beklemeye alındı.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklama:

Türkiye-Suriye hududu, 2’nci Hudut Alay Komutanlığı (Narlıca/Hatay) Yeşilce Hudut Karakol sorumluluk bölgesinde, birinci derece askeri yasak bölge içerisinde Türkiye’den Suriye’ye doğru sınırı yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 3 araç 02 Kasım 2013 tarihinde tespit edilmiştir.
Hudut Devriye Timi tarafından söz konusu araçlara “Dur” ikazında bulunulmuş müteakiben, “Dur” ikazına uymayan araçları durdurmak maksadıyla uyarı amaçlı havaya ateş açılmış ancak, araçlar yasak bölgede hızlı bir şekilde Suriye’ye doğru ilerlemeye devam etmiştir.
Araçları durdurmak maksadıyla, araçların lastiklerine doğru ateş açılması sonucunda; araçların içindeki şahıslar araçlarını bırakarak Suriye tarafına kaçmışlardır.
Kaçan şahısların bıraktığı 3 araçla birlikte S.H. isimli bir şahıs yakalanmıştır. Araçların aranması neticesinde, her biri yaklaşık 50 kg. olan 20 çuval kükürt ve kapakları mühürlenmiş olduğundan içeriği bilinmeyen sekiz adet varil ele geçirilmiştir.
İçeriği bilinmeyen variller ele geçirildiği bölgede emniyete alınmıştır. Hatay Valiliği ile gerekli koordine kurulmuş ve Afet ve Acil Durum Müdürlüğünden (AFAD) 03 Kasım 2013 günü gelecek bir Kimyasal Biyolojik Radyolojik Nükleer (KBRN) Ekibi vasıtasıyla, varillerdeki malzemenin teşhis edileceği ve müteakiben gerekli işlemin yapılacağı bildirilmiştir.
Yakalanan S.H. adlı şahıs gözaltında tutulmakta olup 03 Kasım 2013 günü savcılığa sevk edilecektir.

 
Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.com[at]gmail.com  |  gizlilik politikası