Ana sayfa  Annelik  Elsanatları  Haberler  Magazin Dünya  Magazin Türkiye  Moda  Ressamlar  Seramik

Tiyatro Sinema  Yazılar  Yemekler  Send Twitter  Twitter'da biz  Facebook'da biz  Pinterest'de biz

 

 

Kadınların %99,3'ünün taciz edildiği yer neresi? Kadınların el üstünde tutulduğu bölge nerede? | Kadın hakları

Grafik Saati Dünya Haberleri, 13 Kasım 2013

Kadınların %99,3'ünün taciz edildiği yer neresi? Kadınların el üstünde tutulduğu bölge nerede? | Kadın hakları

Thomson Reuters Vakfı’nın yaptığı Arap dünyasında kadının yeri araştırmasına göre Mısır kadının toplumdaki yeri açısından Arap ve İslam coğrafyasının en geri ülkesi.
Grafik Saati kadın
Araştırmanın analistleri, Mısır'daki suç dosyaları ve istatistikleri incelendiklerinde tüyler ürpertici bir sonuca ulaştıklarını ve sonuca inanamadıklarını söylüyor.
Haberler
Rapora göre Mısır'da kadınların yüzde 99,3'ü hayatlarında en az bir kere direkt cinsel saldırı taciz ve tecavüz vakıası yaşamış.

Kadınların el üstünde tutulduğu İslam ülkesi: Komor Adaları

Dar anlamda ve ayrıntılı incelemeyle 22 ülke arasında yapılan araştırmada, kadın haklarının en ileri olduğu İslam ülkesi, Komor adaları.
bayan bilen moda kadın güzellik bakım
Komor adaları (Komorlar) yalnız Arap ve İslam ülkeleri arasında değil aynı zamanda genel değerlendirmelerde de kadın haklarının ileri olduğu ülkeler arasında yer alıyor.

Araştırma Arap coğrafyası dışındaki İslam ülkelerini de kapsayacak şekilde genişletildiğinde (ham bilgilerle yapılan değerlendirmede) Bosna Hersek, Komor adalarının çok gerisinde yer almakla beraber ciddi ilerleme gösteren ülke olarak sıralanıyor.

Türkiye sıralamada nispi bir gerileme yaşarken, araştırmaya göre iç savaş sonrası dönemde Suriye'de (özellikle El Nusra ve radikal İslamcı örgütlerin ele geçirdiği bölgelerde) çok ciddi gerileme raporlanıyor

Araştırmada, Birleşmiş Milletler Kadına Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Yok Edilmesi Sözleşmesi'nin temel kriterleri ölçüt olarak kabul edildi.

Kadın hakları konusunda en kötü 3 Arap ülkesi:

1- Mısır: Cinsel saldırı vakaları çok yüksek %99,3
2- Irak: Kadının toplumdaki yeri çok kötü. Karısını öldüren kocalara en fazla 3 yıl hapis cezası veriliyor.
3- Suudi Arabistan: Kadının iş hayatına ve sosyal yaşama katılımı çok kötü. Ancak kadınlara verilen eğitim oldukça iyi. Suudi Arabistan kadınların eğitimine önem verdiği ve taciz vakaları çok az yaşandığı için genel istatistiklere göre en kötü 2 Arap ülkesini açık ara geride bırakıyor.

GrafikSaati Online Kültür Sanat Dergisi

 

Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.com[at]gmail.com  |  gizlilik politikası