Ana sayfa  Annelik  Elsanatları  Haberler  Magazin Dünya  Magazin Türkiye  Moda  Ressamlar  Seramik

Tiyatro Sinema  Yazılar  Yemekler  Send Twitter  Twitter'da biz  Facebook'da biz  Pinterest'de biz

 

 

84 Amerikalı yetkili, uzman ve Amerikalı sivil toplum örgütünden Obama'ya Tayyip Erdoğan mektubu: Yeter artık

Amerikadan mektup: Stop ErdoğanGrafikSaati Kültür Sanat Dergisi, Türkiye ve Politika 21 Şubat 2014
Aralarında Amerika’nın eski Ankara büyükelçileri Morton Abramowitz ve Eric Edelman’ın da yer aldığı 84 ABD Kongre üyesi, eski ve yeni federal hükümet yetkilisi ve ulusal güvenlik uzmanının da yer aldığı kamuoyuna açık Recep Tayyip Erdoğan mektubu yayınlandı.
GrafikSaati Makale yazı yorum analiz deneme öykü
Amerika Birleşik Devletleri başkanı Barack Obama'ya yönelik olarak sayın başkan hitabıyla başlayan mektupta şu görüşlere yer verildi:
GrafikSaati haberler son dakika haber
“Sayın Başkan,
Grafik Saati Kültür Sanat ve Haber Dergisi
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, uzun yıllara dayanan Türk-Amerikan ilişkilerinin ana direği olan Türkiye’nin gelişen demokrasisine gittikçe artan bir şekilde zarar veriyor. Yaşananların bizi derin umutsuzluğa düşürmesinden dolayı ve Türkiye’nin mevcut gidişatı konusunda Amerika’nın kaygılarını Türk kamuoyuna net bir şekilde ifade etmek amacıyla size bu mektubu yazıyoruz. Sessiz kalmak, sadece Başbakan Erdoğan’ın Türkiye’de hukuk devleti ilkelerini daha da zayıflatmasına cesaret verecektir.
bayan bilen moda kadın güzellik bakım
Türkiye, Amerika’nın uzun yıllardır müttefiki ve aynı zamanda Ortadoğu’daki yalnızca iki demokrat ve istikrarlı ortaklarımızdan biri. Başbakan Erdoğan’ın, Mayıs 2013’teki büyük halk protestosu ve bir süre önce hükümetin en üst düzeylerine uzanan dev yolsuzluk iddiaları gibi, iktidarına yönelik potansiyel tehditlere karşı verdiği tepki, Türkiye’yi kusurlu bir demokrasiden otokrasiye taşıma tehlikesi yaratıyor. Başbakan ve birçok partilisi, soruşturmaları iptal ederek, yüzlerce savcı ve binlerce polisi görevlerinden alarak ya da başka yerlere atayarak, medyayı susturarak, muhalifleri karalayarak ve aralarında Amerika’nın Ankara büyükelçisinin de bulunduğu kişileri hayali dış kaynaklı komplolarla suçlayarak görevlerini kötüye kullandı ve hukuk devleti ilkelerinden ödün verdi. Daha da kötüsü Adalet ve Kalkınma Partisi, yargıyı yürütmenin kontrolüne alarak ve devletin interneti sansür etme yetkisini genişleterek, ülkeyi kurumsal değişikliklere gitmeye zorladı. Tüm bunlar kuvvetler ayrılığı, denetim ve denge, sivil özgürlükler gibi demokrasinin niteliklerini yok ediyor.
Anne baba çocuk
Son gelişmeler daha şimdiden Türkiye’nin ekonomisini bulandırdı, toplumu kutuplaştırdı ve siyasi istikrarını tehlikeye attı. Bazıları Amerika’nın Türkiye’de önemli çıkarları bulunduğu savından yola çıkarak, müttefikini dışlama tehlikesini göze almak istemedi. Ama bu çıkarlar en azından Suriye’deki şiddeti sona erdirmeye ve halkının acılarını dindirmeye yetmedi. Eğer Türkiye mevcut otoriter dürtülerine teslim olursa, bunun birlikte çalışma gücümüze ve dolayısıyla en derin çıkarlarımıza büyük yansımaları olacaktır.
GrafikSaati son dakika haberleri
Başbakan Erdoğan’ın ve Türk kamuoyunun, Amerika’nın sessizliğinden ‘Başbakan bir yandan istediği gibi davranırken bir yandan da Washington’un desteğini sağlama aldığı’ anlamı çıkarmasından kaygı duyuyoruz. Tüm bunların yanı sıra Türk demokrasisinin durumu gittikçe daha da kötüleşiyor.
GrafikSaati haberler son dakika haber
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın otokrat tavrı ve demagojisinin Türkiye’nin siyasi kurumları ve değerlerine zarar verdiği ve Türk-Amerikan ilişkilerini tehlikeye attığı yönünde, hem kamuoyu önünde hem de ikili görüşmelerde net açıklamalar yapılmasının önemli olduğuna inanıyoruz.”

GrafikSaati Online Kültür Sanat Dergisi

 

MİT yasası ne getiriyor ne götürüyor

 

 

DMCA.com
Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.com[at]gmail.com  |  gizlilik politikası