Ana sayfa  Annelik  Elsanatları  Haberler  Magazin Dünya  Magazin Türkiye  Moda  Ressamlar  Seramik

Tiyatro Sinema  Yazılar  Yemekler  Send Twitter  Twitter'da biz  Facebook'da biz  Pinterest'de biz

 

 

Çapulcu olmak yada olmamak işte bütün mesele bu

Yazan: Zeynep Sertkaya, GrafikSaati Kadınlar Kulübü

Zeynep Sertkaya

Zeynep Sertkaya
 
Blogum
 
Facebook sayfam
 
Twitter sayfam
 
G+1 sayfam
 
Maillerim:
all_butterflies[at]hotmail[.]com
sertkayazeynep[at]gmail[.]com
 

DMCA.com 

Çapulcu olmak yada olmamak işte bütün mesele bu

To Be Or Not to Be by Thomas Dodd

 

Bundan bir ay önce birisi bana "Çapulcu" diye hitabetse çok kızardım herhalde. Ama son 23 günde öyle bir değişti ki gündemim, Çapulcu olarak anılmak şu an bana gurur veriyor.

Çünkü bu kelime bana ülkemi ne kadar sevdiğimi , bu sevgi uğruna çok çabalayarak ulaştığım memuriyetimi hiçe sayabileceğimi , cesaretin de korku kadar bulaşıcı olduğunu , yavaş yavaş umudumu kesmeye başladığım gençliğin hiç de duyarsız olmadığını , ülkemde az anlayan çok itaat eden büyük bir kitlenin var olduğunu ve daha nice duygu ve durumu ifade ediyor.

Birçok insan bu süreçte kendine şu soruları sordu : "Eylemlere destek vermeli miyim ? Her şey 3-5 ağaç için mi gerçekten ? Ülkemiz nereye gidiyor ? Eylemlerin sonucu ne olacak ?" Bu sorulara objektif cevaplar verebilenler bana göre süreç içinde Çapulcu oldular ya da zaten Çapulcuydular . Gözleri kapalı olanlar ya da zorla kapatılanlar ise zaten normal yaşamlarına devam ettiler ; dizilerini izlediler mesela her akşam aksatmadan ya da haber zannettikleri haberlerle avuttular kendilerini . Elbette bunlar benim fikirlerim, bu böyledir diye iddia edersem karşı çıktığım zihniyetin kucağına düşmüş olurum.

Evet bizlerin Çapulcu olmasına sebep olan; sokak ağzı ile konuşan siyasetçilere karşı çıkıyoruz , "Ben yaptım , oldu." fikrimde olan yöneticilere karşı çıkıyoruz ve en çok da çoğunluğun fikri olduğu belli olmadığı halde "%50 böyle istiyor." diyip diyip kendi isteklerini ülkeme dayatan zihniyete karşı çıkıyoruz. (*)

Ayrıca karşı çıkmak tukaka değildir her zaman. Demokrasinin gereği olarak memnun değilsek , onaylamıyorsak karşı çıkmamız gerekir hatta. Yani biz Çapulcular demokrasinin varlığından gelen hakkımızı kullanıyoruz , durum bu kadar basit aslında .

Bu durumu gövde gösterisine dönüştürmeye çalışarak , başka meydanlarda otobüslerle taşıyarak empoze fikir alkışçılarını toplamak ; bana göre çaresizlik göstergesi. (**)

Hz. Peygamberimiz "Taraf olmayan, bertaraf olur." demiş. Her zaman taraf olmak gerek bence. Taraf olmak tartışmaları içerir , evet. Ama tartışmaların da uzlaşmaları beraberinde getirebileceği unutulmamalıdır. İlla savaş olması gerekmez.

Bütün bunları göz önünde bulundurarak felsefi bir noktaya ulaşabiliriz ; Çapulcu olmak yada olmamak işte bütün mesele bu ...

Yazan: Zeynep SERTKAYA

Copyright: Her hakkı saklıdır

 Creative Commons Lisansı
grafiksaati.org by Çapulcu olmak yada olmamak işte bütün mesele bu is licensed under a Creative Commons Attribution-Gayriticari-NoDerivs 3.0 Unported License.
Linkteki çalışma baz alınarak yapılmıştır http://haberler.grafiksaati.org/66.html.
Bu lisansın kapsamı dışındaki izinler http://tr.grafiksaati.com/ adresinde mevcut olabilir.

 
GrafikSaati Gezi Parkı arşivi
 

Taksim gezi parkı haberlerinden

 

 
Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.com[at]gmail.com  |  gizlilik politikası