Ana sayfa  Annelik  Elsanatları  Haberler  Magazin Dünya  Magazin Türkiye  Moda  Ressamlar  Seramik

Tiyatro Sinema  Yazılar  Yemekler  Send Twitter  Twitter'da biz  Facebook'da biz  Pinterest'de biz

 

 

Mısır'da neler oluyor? Mursi; Asker desteğiyle gelip darbeyle gitti. Yorum Analiz

Aişe Betül Ağacık, Grafik Saati 3. Sayfa haberleri ve dış haberler, Hollanda

Aişe Betül Ağacık

Ayşe Betül Ağacık

Mısır'da son dönemde yaşanan gerilim 1 sene önce halkın %40'ının katılımıyla yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimiyle başladı. Bir sene önce yapılan bu seçimin ilk turunda Müslüman Kardeşler terör örgütünün lideri Murşi %26 iki adaylı 2. turda ise %51 oy ile Cumhurbaşkanı seçildi. Bu da ilk tur oylama ve katılım oranı dikkate alındığında halkın %11'ini temsil eden Muhammed Mursi'nin Cumhurbaşkanı seçilmesi anlamına geliyordu.

Ancak gücünü abartan Murşi önce kendini iktidara taşıyan ordu kadrolarını değiştirdi, tüm basını ele geçirdi, tüm anayasal yetkileri üzerine aldı ve hakimler ile savcıları Müslüman Kardeşler örgüt kadrolarından atadı.

Son olarak 3 Temmuz 2013 tarihinde yönetime el koyarak kendini iktidardan indirecek olan Genel Kurmay Başkanını atadı ve onu aynı zamanda Milli Savunma Bakanı yaptı.

Tahrir Meydanı

Muhammed Murşi'nin Cumhurbaşkanı seçilmesinin birinci yıl dönümünde yönetimden rahatsız olamlar Tahrir Meydanında toplandı. Kalabalıkların artması üzerine ordu Muhammed Murşi iktidarına muhtıra verip 48 saat süre tanıdı.

Kendi atadığı Genel Kurmay Başkanı yetkilerine el koydu

Ordunun tanıdığı 48 saatlik sürede Mursi iktidarı muhaliflerle görüşmeyi kabul etmedi. Tam tersine kendi yandaşlarını ellerinde çivili sopalarla sokaklara sürdü.

48 saatin sonunda ordu yönetime el koydu ve Mursi'nin atadığı Genel Kurmay Başkanı Mursi'nin yetkilerini tanımadığını açıkladı.Murşi ise halen Cumhurbaşkanı olduğunu söyleyip yandaşlarına direniş çağrısı yaptı.

Tahrir meydanında kutlama Adeviye meydanında sessizlik

Murşi karşıtlarının toplandığı Tahrir meydanında Mursi'nin düşüşü kutlanırken Adeviye meydanında Mursi yandaşları sessiz bir bekleyişe geçti.

Yorum: Bu güne kadar Arap baharının yaşandığı en büyük ülke olan Mısır'da devrim sonrası yaşananlar bu coğrafyanın Avrupa tipi özgürlükçü ve katılımcı bir demokrasiye henüz çok uzak olduğunu gösteriyor.

 GrafikSaati Online Kültür Sanat Dergisi

 

 
Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.com[at]gmail.com  |  gizlilik politikası